Opis
OPIS SZKOLENIA:
Rachunkowość organizacji pozarządowych, z uwagi na ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, regulowana jest odrębnymi prawami. Specyfika rachunkowości wymaga wyodrębnienia na wielu poziomach działalności podmiotów „trzeciego sektora”, na poziomie przychodów, kosztów i wyniku finansowego. Poza tym Organizacje, które uprawnione są do pobierania 1 % podatku dochodowego z jednej strony korzystają z wielu ułatwień podatkowych, a z drugiej strony obciążone są dodatkowymi obowiązkami, np. sprawozdawczymi. Wyodrębnienie działań statutowych: odpłatnych i nieodpłatnych oraz tych, które wykraczają poza zakres działań statutowych, wymaga bardzo dokładnej analizy każdego przedsięwzięcia. Należy podkreślić fakt, że powszechne przekonanie o podmiotowym zwolnieniu podatkowym, dotyczy wszystkich organizacji w zakresie wszystkich podatków. Nic bardziej mylnego. W tym zakresie każda organizacja powinna przeanalizować własny status podatkowy. Zagadnienia omawiane są na szkoleniu bardzo dokładnie i czytelnie. Podparte są przykładami z bogatego doświadczenia prowadzącego szkolenie, a także interpretacjami podatkowymi i orzeczeniami sądowymi.
CEL SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest przedstawienie ogólnych zasad i praktycznych sposobów prowadzenia rachunkowości organizacji pozarządowych nieprowadzących i prowadzanych działalność gospodarczą. Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie definiując działalność odpłatną i nieodpłatną organizacji nie podaje gotowych rozwiązań stosowanych w rachunkowości tych organizacji. Konieczne staje się połączenie wiedzy wynikającej z wielu przepisów prawnych oraz doświadczenia księgowych.
DO KOGO SKIEROWANE JEST SZKOLENIE:
Szkolenie skierowane jest do przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów ekonomii społecznej, pracowników urzędów administracji publicznej, a także instytucji im podległych, właścicieli i pracowników biur rachunkowych oraz wszystkich osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy w zakresie zagadnień rachunkowości i finansów organizacji pozarządowych.
OSOBA PROWADZĄCA:
Anna Król-Błażejewska – znany i doświadczony księgowy przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych i jednostek sektora publicznego. Wykładowca szkoleń z zakresu rachunkowości i podatków.
Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z rozliczaniem podatkowymi i rachunkowymi podmiotów, rozliczaniem wynagrodzeń – w tym potrąceń komorniczych, środków trwałych, jak również w rozliczeniach księgowych podmiotów, dla których przepisy przewidują szczególne rozwiązania, np. wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarządowe itp.
Od 2026 r. przeprowadziła szkolenia dla różnych podmiotów, w tym szkolenia wewnętrzne m.in. dla: ANVIL S.A., ENEA S.A., ENERGA S.A. PKP Wielkopolskie Przewozy Regionalne, SPOŁEM Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców, Wolters Kluwer Polska S.A., Narodowy Bank Polski w Warszawie, Bank Gospodarstwa Żywnościowego w Warszawie, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, Sąd Okręgowy w Poznaniu i Sądy Rejonowe w Poznaniu, urzędy marszałkowskie licznych województw oraz urzędy miast i gmin.
Właścicielka biura rachunkowego od 1996 r.
PROGRAM SZKOLENIA:
CZĘŚĆ I
- Podstawy prawne działalności statutowej i gospodarczej
- Działalność statutowa organizacji pozarządowych
- Działalność statutowa a działalność pożytku publicznego prowadzona w sferze zadań publicznych
- Działalność odpłatna i nieodpłatna pożytku publicznego
- Kiedy działalność pożytku publicznego staje się działalnością gospodarczą
- Sankcje za niezgłoszenie działalności gospodarczej pochodzącej z przekształcenia odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego
- Działalność gospodarcza organizacji pozarządowych – podstawy prawne jej prowadzenia przez organizacje pozarządowe
CZĘŚĆ II
- Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów – cel i warunki stosowania
- Ewidencja księgowa prowadzona na podstawie ustawy o rachunkowości po zmianach
- Osoby odpowiedzialne w organizacji za prowadzenie księgowości
- Opis przyjętych zasad rachunkowości – polityka rachunkowości
- Terminy wykonania obowiązków w zakresie rachunkowości
- Obowiązek wyodrębnienia rodzajów działalności w rachunkowości organizacji
- Wyodrębnienie rodzajów działalności organizacji w zakładowym planie kont na przykładzie kont kosztowych
CZĘŚĆ III
- Rachunkowość organizacji
- Sprawozdania finansowe
- Sprawozdanie z działalności fundacji
- Sprawozdanie merytoryczne organizacji pożytku publicznego
- Badanie sprawozdań finansowych
- Dowody księgowe – podstawa zapisów w księgach rachunkowych
- Przechowywanie dokumentacji finansowej
CZĘŚĆ IV
- Podatki w organizacji
- Podatek dochodowy z uwzględnieniem opodatkowania otrzymanych dotacji oraz kosztów podatkowych finansowanych z dotacji
- Podatek VAT z uwzględnieniem opodatkowania otrzymanych dotacji
- Zwolnienia podatkowe organizacji pożytku publicznego